Victoria Stoiciu își expune motivele demisiei din PSD și temerile colegilor săi

De Redacția Romania Din Suflet  ·  28 iunie 2026

Victoria Stoiciu își expune motivele demisiei din PSD și temerile colegilor săi

Victoria Stoiciu, fosta senatoare a Partidului Social Democrat (PSD), a decis să își încheie mandatul în urma unor neînțelegeri profunde cu direcția pe care partidul o urmează, în special în ceea ce privește colaborarea cu Alianța pentru Unirea Românilor (AUR). Într-un interviu acordat Digi24, Stoiciu a subliniat că mandatul său nu este o proprietate a partidului, ci un angajament față de cetățeni, iar pozițiile sale politice nu se aliniază cu extremismul.

Decizia de a demisiona a fost una bine gândită, bazată pe principiile pe care le-a promovat de-a lungul carierei sale politice. Aceasta a declarat că nu poate accepta să colaboreze cu un partid pe care îl consideră extremist, făcând referire la AUR. Stoiciu a fost clară în privința valorilor pe care le susține, afirmând că social-democrația în care crede nu mai este reprezentată de actuala conducere a PSD.

„Mandatul meu nu este proprietatea partidului. Mandatul niciunui parlamentar nu este proprietatea partidului, ca să-l restituie acum partidului”, a afirmat Stoiciu, evidențiind că, în opinia sa, PSD a deviat de la principiile fundamentale ale social-democrației. Aceasta a fost supusă unor presiuni pentru a demisiona și din funcția de senator, dar a refuzat, subliniind că alegerea sa de a nu semna moțiunea de cenzură împreună cu AUR este o chestiune de principiu.

În contextul acestei decizii, Stoiciu a menționat că în interiorul PSD există nemulțumiri și temeri. Potrivit acesteia, mulți dintre colegii săi sunt reticenți în a-și exprima opinia, temându-se de repercusiuni. „Mi-au spus: nu te sinucide, nu fi nebună, prefă-te bolnavă. Se tem”, a dezvăluit Stoiciu, evidențiind o atmosferă de frică care domnește în rândul unor membri ai partidului.

Această situație reflectă o criză de încredere în rândul social-democraților, care se tem de repercusiuni politice în cazul în care aleg să se opună deciziilor conducătorilor partidului. Stoiciu a evidențiat că nu toți membrii PSD sunt de acord cu demersurile actuale, iar mulți dintre ei nu sunt dispuși să colaboreze cu AUR, temându-se de impactul negativ asupra imaginii partidului și asupra șanselor de a reveni la guvernare.

„Există voci nemulțumite inclusiv de demersul – înainte de a lansa cu AUR, erau mai mulți nemulțumiți pentru că le era foarte frică de perspectiva unei opoziții”, a declarat Stoiciu. Aceasta a subliniat că mulți social-democrați nu văd un plan clar prin care PSD poate reveni la guvernare alături de liberali, USR și UDMR, ceea ce amplifică sentimentul de incertitudine în rândul membrilor partidului.

În plus, Stoiciu a adus în discuție ideea că, în ciuda nemulțumirilor, există un grup de lideri care continuă să susțină direcția actuală a partidului. Aceștia par să ignore semnalele de alarmă venite din partea colegilor care se tem de viitorul politic al PSD. Această diviziune internă ar putea avea consecințe semnificative asupra coeziunii partidului și asupra capacității sale de a rămâne relevant pe scena politică românească.

În acest context, reacțiile din partea altor lideri politici nu au întârziat să apară. De exemplu, Olguța Vasilescu a afirmat că, în cazul în care PSD ar avea voturile necesare de la UDMR, un guvern condus de Grindeanu ar putea trece fără probleme. Aceasta sugerează că, în ciuda tensiunilor interne, există încă o speranță de a forma o coaliție funcțională, dar acest lucru depinde de abilitatea liderilor de a depăși divergențele și de a găsi un teren comun.

Această situație subliniază provocările cu care se confruntă PSD în prezent. Pe de o parte, există o nevoie acută de a reconstrui încrederea în rândul membrilor săi, iar pe de altă parte, partidul trebuie să se adapteze la o realitate politică în continuă schimbare, în care extremismul și populismul câștigă teren.

Victoria Stoiciu rămâne un exemplu de curaj politic, alegând să își susțină principiile, chiar și în fața presiunilor interne. Decizia sa de a părăsi PSD ar putea deschide o discuție mai amplă despre viitorul social-democrației în România, despre valorile pe care trebuie să le susțină și despre modul în care poate răspunde provocărilor actuale. Rămâne de văzut cum va reacționa PSD la aceste provocări și dacă va reuși să își regăsească identitatea într-un peisaj politic din ce în ce mai fragmentat.

← Înapoi la știri

Citește și: